Ceny w Chorwacji

Turyści bardzo często przed wyjazdem za granicę, poszukują informacji na temat cen obowiązujących w danym kraju. Jest to dość często poruszana kwestia, zwłaszcza po globalnym kryzysie. Zamiast więc odpowiadać na liczne maile dotyczące cen w Chorwacji, poniżej krótka prezentacja, jak one się kształtują. Warto jednak zaznaczyć, że często Kołobrzeg noclegi oferuje znacznie drożej niż niektóre niezwykle urokliwe i popularne miejscowości turystyczne Chorwacji. Także Hiszpania wakacje zaoferuje znacznie drożej niż chorwackie wybrzeże Adriatyku.

Ponieważ ceny w Chorwacji różnią się znacznie (w zależności od lokalizacji), prezentowany jest zakres cen- najwyższych można oczekiwać w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych, takich jak Istria, Dubrownik i wyspy chorwackie, najniższe ceny znajdują się na kontynencie i w mniejszych miastach Dalmacji.
Jeśli masz coś do dodania, np. o wyjątkowo dobrych ofertach w kategoriach prezentowanych poniżej lub na temat cen dotyczących innych towarów, usług, artykułów, które powinny się tutaj znaleźć i mogą być pomocne dla innych turystów, proszę o skorzystanie z formularza kontaktowego.

HOTELE
Ceny pokoi w Chorwacji, wydaje się, że nie zostały dotknięte efektem globalnego kryzysu (podobnie zresztą Grecja apartamenty oferuje ceny za nocleg niewiele niższe niż te sprzed kryzysu)- nadal pozostają wysokie (podawane ceny są za osobę w pokoju dwuosobowym):

 Standard   Od (niski/wysoki sezon)   Do (niski/wysoki sezon) 
 * – **  15/30 Euro  30/60 Euro
 ***  25/50 Euro  60/100 Euro
 ****  40/80 Euro  80/150 Euro
 *****  80/120 Euro  100/250 Euro

ZAKWATEROWANIE PRYWATNE
Rozmawiałem z wieloma prywatnymi właścicielami kwater i większość z nich narzeka na małą liczbę rezerwacji, ale na sugestię, że być może powinni obniżyć ceny lub inwestować trochę więcej w marketing, większość odpowiadała „Nie”. Jednakże w rezultacie zauważyłem, że niektórzy z nich rozpoczęli obniżanie cen, więc jest szansa, by wynająć kwatery w nieco niższych cenach: (cena za osobę za dzień w pełnej jednostce dla 2-4 osób).

 Standard   Od (niski/wysoki sezon)   Do (niski/wysoki sezon) 
 * – **  8/12 Euro  12/16 Euro
 ***  12/16 Euro  16/25 Euro
 ****  20/30 Euro  25/40 Euro
 *****  30/40 Euro  40/? Euro

Przydzielone „*” zarówno hoteli, jak i kwater prywatnych według standardów i rankingów nadawanych w Chorwacji.

JEDZENIE NA ZEWNĄTRZ (restauracje i kawiarnie)
Jak wszędzie na świecie, są dwie rzeczy, które determinują wysokość cen w restauracjach i kawiarniach – lokalizacja i lokalizacja. Więc jeśli lubisz jeść w najlepszych lokalizacjach trzeba będzie za nie zapłacić, a jeśli jesteś zainteresowani tylko tym, by zjeść jakieś dobre jedzenie, to w Chorwacji wcale nie jest ono drogie. 2 dorosłych osób i 2 dzieci normalnie zapłaci około 35-40EUR za wieczorny posiłek, w tym napój dla dzieci i wino dla dorosłych (ceny w całorocznych restauracjach).

 Danie   Normalnie   Najlepsze turystyczne lokalizacje 
 Pizza  4-6 Euro  +20-40%
 Danie z makaronem   4-6 Euro  +20-40%
 Sałatka   2-3 Euro  +20-40%
 Deser   2-3 Euro  +20-40%
 1/2l lokalnego piwa   >=2 Euro  +20-60%
 1/2l lokalnego wina   4-6 Euro  +20-60%
 Cappucino   od 1 Euro  Powyżej 3Euro

SPOŻYWANIE NAPOI I ALKOHOLU NA ZEWNĄTRZ (bary, puby, dyskoteki)
Późnymi, wieczornymi godzinami część osób ma ochotę odwiedzić lokalną dyskotekę lub bar. Warto wiedzieć iż wódka, gin, rum itd. są zazwyczaj dostępne w różnych „konfiguracjach”, ale globalnych marek, takich jak Smirnoff, Gordans i Bacardi. Można także poprosić o lokalne odmiany tych alkoholi, czyli tzw. Domaci rum, Domaci gin itp.- w tym momencie Twój drink będzie kosztować tylko połowę, a efekt będzie taki sam.

 Produkt   Normalnie   Najlepsze turystyczne lokalizacje 
 1/2l lokalnego piwa   >=2 Euro  +20-60%
 Duży drink (domaci)   >=2 Euro  +30-60%
 Duży drink   3 Euro  +30-60%
 Cola   >=2 Euro  +20-40%

ZAKUPY – codzienne towary
W Chorwacji jest wiele supermarketów, ceny są na ogół podobne do reszty Europy, choć trzeba wiedzieć, że towary importowane (marki, które znasz z domu), mają wyższą cenę niż ta ,do której jesteś przyzwyczajony, natomiast lokalne marki są zwykle dość tanie.
Moja osobista preferencja to Lidl- odpowiednio dobrane ceny do oferowanej jakości produktów.

ZAKUP INNYCH TOWARÓW I USŁUG
Marki globalne (importowane towary) kosztują podobnie jak u nas. Warto uważać na oferowane światowe marki w okazyjnej cenie, bo mogą okazać się zwykłymi kopiami, niewartymi ceny, którą zapłacimy.
Ceny za usługi dentystyczne i inne usługi związane z opieką zdrowotną, są podobne do tych, jakie obowiązują w większości krajów europejskich, a standard usług jest zazwyczaj bardzo dobry.
Ponieważ Chorwacja nie jest jeszcze w UE (nie obowiązuje tu regulacyjne prawo Unii Europejskiej) może okazać się, że będziemy płacić bardzo wysokie rachunki za połączenia z naszego telefonu komórkowego. Bardziej opłacalny jest zakup karty telefonicznej, które można znaleźć w lokalnych pocztach i w kioskach, takich jak Slobodna Dalmacija lub Glas Istra.