Kvarner

Kvarner lub Zatoka Kvarner to region Chorwacji, którego jedna część obejmuje wybrzeże Adriatyku, kilka wysp, a druga część ląd. Znajduje się w północnej części Adriatyku. Rozciąga się od Moscenicka Draga na północy do Tribanj na południu. Główne miasta to Rijeka i Opatija. Region Kvarner jest zwykle dzielony na trzy riwiery: Riwiera Opatija, Riwiera Crikvenica, Novi Vinodolski i Rijeka, wyspy oraz obszar góralskiej. Kvarner to obszar z najczystszym morzem ze względu na niską gęstość zaludnienia (305 000 mieszkańców) oraz fakt, że prawie nie ma tu przemysłu. Wzdłuż wybrzeża i na wyspach panuje klimat śródziemnomorski z gorącymi latami i łagodnymi zimami, podczas gdy wyżynny teren charakteryzuje się klimatem kontynentalnym z zimnymi zimami i łagodnym latem.

Ze względu na swoje położenie geograficzne, Zatoka Kvarner zawsze była regionem, o który prowadzono walki. W 1200 przed naszą erą iliryjskie plemię Liburnów zamieszkiwało wybrzeża Kvarneru; ściany ich twierdz zachowały się do dziś. Po Ilirach przyszedł czas Greków, Rzymian, Słowian i innych, którzy pozostawili tu ślady swych cywilizacji. Dziś Kvarner oferuje wiele wspaniałych zabytków i budynków objętych ścisłą ochroną.

Turystyka w Kvarner rozpoczęła się w 1844 roku, kiedy to Iginio Scarpa, patrycjusz z Rijeki, zbudował dom letni o nazwie Villa Angiolina. W 1878 roku rodzina Merzljak zbudowała pierwsze łaźnie w Novi Vinodolski. Pierwszy nowoczesny hotel został otwarty w 1884 roku w Opatiji. Pierwsi turyści odwiedzili Mali Losinj w 1885 roku, gdzie podbudowano ich zdrowie, a w 1889 roku Opatija została ogłoszona uzdrowiskiem.

RIWIERY
Crikvenica, Novi Vinodolski i Rijeka to główne centra Riwiery, który ma 200-letnią tradycję w turystyce. Novi Vinodolski ma znaczenie historyczne – najstarszy chorwacki dokument prawny stąd pochodzi – Prawo Vinodolu. Obszar ten jest popularny wśród turystów ze względu na występujący tu klimat i liczne plaże połączone długimi promenadami.

Centrum Riwiery Opatija jest Opatija, która często jest nazywana perłą Adriatyku. Opatija słynie z dobrze utrzymanych parków i architektury reprezentowanej przez luksusowe wille. Inne miejsca na Riwierze to Ika, Lovran, Medveja, Moscenicka Draga.

Wyspy Kvarneru to Cres, Krk, Rab, Lošinj i ich archipelagi. Krk i Cres to również największe chorwackie wyspy. Są niezwykle popularne wśród turystów, podobnie jak dalmatyńska wyspa Brac, o czym można przeczytać tutaj.

Krk jest połączony z lądem mostem, a lotnisko Rijeki znajduje się na wyspie Krk, w Omisalj. Inne popularne miejsca na wyspie to Malinska, Punat, Njivice, Baska.

Cres jest znany z różnorodności gatunkowej roślin (około 1300 różnych gatunków) i występowania tu sępa płowego, będącego gatunkiem zagrożonym. Ciekawym obiektem na wyspie jest słodkowodne jezioro Vrana: jego poziom jest niższy od poziomu otaczającego morza, a jego dno jest poniżej poziomu morza, na głębokości 74 metrów.

Wyspa Lošinj już w 1892 została ogłoszona resortem zdrowia ze względu na jej wysoką jakość powietrza i doskonałego klimatu. Archipelag Losinj obejmuje mniejsze wyspy takie jak Unije, Ilovik, Susak i Vele Srakane i jest także rezerwatem delfinów butlonosych.

Rab jest jedną z najbardziej zalesionych wysp Chorwacji i jest znana z licznych plaż nudystów oraz miasta Rab otoczonego średniowiecznymi murami.
Wyżynny region obejmuje miasta Delnice, Fuzine, Mrkopalj, Čabar i inne, jak również obiekty przyrodnicze, takie jak Park Przyrody Góra Ucka, Park Narodowy Risnjak i Park Narodowy Północny Velebit.

Park Przyrody Ucka składa się z góry Ucka i części góry Čičarija. Góra Ucka stanowi naturalną barierę pomiędzy klimatem kontynentalnym obszaru górskiego, a klimatem śródziemnomorskim występującym na wybrzeżu. Flora i fauna parku są bardzo zróżnicowane, występuje tu wiele gatunków endemicznych. Obszar ten jest idealny do rekreacji: są tu trasy rowerowe i szlaki turystyczne.

Park Narodowy Risnjak, składa się z trzech różnych obszarów geomorfologicznych: szczytów gór Risnjak i Snježnik, płaskowyżu krasowego i doliny rzeki Kupa. Flora i fauna parku jest bardzo bogata. Żyją tu trzy wielkie drapieżniki europejskie – wilki, niedźwiedzie i rysie. Dolina rzeki Kupa jest siedliskiem motyli, stąd też często nazywana jest Doliną Motyli. Różne działania mogą być praktykowane w parku: jazda na rowerze, wędkarstwo rekreacyjne, obserwacja zwierząt, trekking, turystyka górska.

Północny Velebit jest najmłodszym parkiem narodowym w Chorwacji (więcej informacji na temat parku prezentuje blog o Chorwacji-crowakacje.pl). To, co wyróżnia go, to występowanie zróżnicowanych zjawisk krasowych oraz flora i fauna. W parku znajduje się wiele rezerwatów;najbardziej znane to Hajducki i Rozanski kukovi, rezerwat przyrodniczy Visibaba, kilka rezerwatów leśnych i jedna z najgłębszych czeluści świata – Lukina jama.