Port Lotniczy w Splicie

Port Lotniczy Split znajduje się 23km poza miastem, w małej miejscowości o nazwie Kastela, lotnisko nie należy do tych największych na świecie, ale przynajmniej jest czynne przez cały rok, w miesiącu zimowym obsługuje około 30.000 pasażerów, a w szczycie sierpnia około 220,000.
Na lotnisku są dostępne udogodnienia takie jak kiosk z gazetami, bank, poczta, liczne bankomaty, restauracja oraz duża liczba firm wynajmujących samochody. W przypadku lotów międzynarodowych dostępny jest sklep bezcłowy, oferujący np. alkohole, papierosy, czekoladę i lokalnie wytwarzane produkty idealne na prezent. I podobnie jak apartament na wynajem Wrocław oferuje w pobliżu lotniska, tak i stosunkowo blisko portu lotniczego w Splicie można znaleźć zakwaterowanie.

W okresie letnim (od kwietnia do października) istnieje wiele firm oferujących loty do lotniska w Splicie. Zimą latają głównie linie lotnicze Croatia Airlines i Wings.

Odległość z lotniska w Splicie do centrum Splitu wynosi 23,3km, a podróż trwa około 25 minut, do Trogiru 5km (około 7 minut), do Omis 40km (około 50 minut).
Ceny taksówek różnią się w zależności od pory dnia. Taksówka do centrum Splitu, to koszt około 20 kun na „dzień dobry” i dodatkowe 10-14 kun za każdy kilometr, co daje łączną cenę biletu od 260 do 350 kun. Cena za taksówkę do Trogiru to około 80-120 kun.

Transfer pasażerów z lotniska do centrum miasta (Split) jest organizowany przez autobusy”Pleso – Prijevoz”. Rejsy autobusów z lotniska do miasta Split są skomunikowane z rozkładem przylotów Croatia Airlines. Autobusy z lotniska odjeżdżają w przybliżeniu w ciągu 30 minut po przybyciu dowolnego planowanego lotu, bez względu na to, czy jest krajowy czy międzynarodowy. Z centrum Splitu autobus lotniskowy odjeżdża w ciągu 90 minut przed planowanym każdym lotem.
Transfer autobusem między Splitem a lotniska w Splicie jest również organizowany dla pasażerów latających z firmami innymi niż Croatia Airlines.
Cena za autobus lotniskowy wynosi 30 kun/osoba za bilet w jedną stronę.

Publiczny autobus:
Autobus numer 37, który jeździ starą drogą między Splitem a Trogirem, zatrzymuje się przy głównej drodze na zewnątrz parkingu lotniskowego. Autobus kursuje co 20 minut, od 5:00 rano do 19:00. Po 19:00 kursuje co 30 minut, a ostatni autobus jest około północy. W niedziele autobusy jeżdżą co 30 minut. Bilet z lotniska do centrum Splitu kosztuje 20 kun w jedną stronę. Bilet do Trogiru to koszt 10 kun.

Jeśli chcesz wynająć samochód z lotniska, to można tu znaleźć duży wybór wypożyczalni samochodów. I podobnie jak wynajem samochodów Cypr oferuje w atrakcyjnych cenach, tak i na lotnisku w Splicie są proponowane bardzo ciekawe ceny. Istnieje także kilka firm oferujących transfer z lotniska, który musi być wstępnie zarezerwowany. Transport odbywa się w różnych pojazdach, w zależności od liczby osób.

Parking na lotnisku:
Przy pobycie krótszym niż 15 minut jest bezpłatny. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 7 kun.
Jeśli chcesz zostawić samochód na lotnisku na dłuższy okres to koszt wynosi 49 kun dziennie przez pierwsze trzy dni, po upływie trzech dni cena ta wynosi 45 kun/dzień.