Port Lotniczy Zadar – Zemunik

Port Lotniczy Zemunik znajduje się około 11km od centrum Zadaru i około 10km od autostrady A1. Uruchomienie nowych połączeń międzynarodowych, obsługiwanych przez tanie linie lotnicze spowodował szybki wzrost liczby pasażerów, korzystających z tego lotniska. Loty krajowe realizowane są głównie do Zagrzebia i Puli. Na lotnisku na potrzeby pasażerów otwarto kiosk, restaurację, bankomaty. Są tu również biura wielu wypożyczalni samochodów, a pasażerowie latający na trasach międzynarodowych mają dostęp do małego sklepu wolnocłowego. W pobliżu tras prowadzących na lotnisko noclegi Zadar oferuje w atrakcyjnych cenach.

Odległość z lotniska do centrum Zadaru to 11km, czyli około 16 minut na pokonanie tej trasy samochodem. Odległość do miasta Biograd wynosi 27km (pół godziny), do Szybenika 80km (około godziny). Warto rozważyć przelot, gdyż długa trasa do Chorwacji z Polski samochodem może być naprawdę męcząca, a z Zadar ma liczne połączenia autobusowe z miejscowościami położonymi na wybrzeżu.

Z lotniska do centrum miasta prowadzony jest transport autobusowy, obsługiwany przez przewoźnika „Liburnija”. Autobusy na lotnisko startują ze starego dworca autobusowego, a 5 minut później z głównego dworca autobusowego. Odjeżdżają na 1 godzinę przed odlotem lotów krajowych i na 2 godziny przed odlotem lotów międzynarodowych. W kierunku miasta odjazdy są skorelowane z przylotami samolotów.

Jest także możliwość wcześniejszej rezerwacji indywidualnego przewozy osób. Transport odbywa się różnymi pojazdami, w zależności od liczby osób.

Lotnisko oferuje podróżnym również parking, który posiada 577 miejsc parkingowych. Pierwsze 15 minut jest wolne od opłat. Cena za pierwsze trzy godziny wynosi 10 kun za godzinę. Za dodatkową kolejną godzinę wynosi 3 kuny. W przypadku zagubienia biletu parkingowego trzeba będzie zapłacić 700 kun.

Oczywiście na lotnisku można także wynająć taksówkę, bądź wypożyczyć samochód na czas pobytu.