Samochodem do Chorwacji

Planujesz wakacje w Chorwacji i zastanawiasz się, który środek transportu wybrać? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli wybierasz się na kilka dni i podróżujesz samotnie lub we dwie osoby, warto wziąć pod uwagę przelot samolotem – to rozwiązanie zaoszczędzi dużo czasu, a koszt w takim przypadku nie będzie aż tak znacząco większy niż przy przejeździe autem. Jednak w przypadku wyjazdów wakacyjnych, które trwają co najmniej 10 – 12 dni, najlepszym sposobem na dotarcie do miejsca przeznaczenie będzie samochód. Dojazd do Chorwacji staje się wtedy najtańszym środek transportu, dającym jednocześnie możliwość swobodnego i niezależnego poruszania się już na miejscu.

Tras dojazdu jest mnóstwo, aczkolwiek kilka stanowią popularne i sprawdzone drogi, które pozwalają dotrzeć do Chorwacji stosunkowo szybko i tanio. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujemy, to jeśli ktoś wybierze na przykład tanie kwatery w Vodice, to musi liczyć około 12 godzin przejazdu od polskiej granicy do punktu końcowego. Do tego jeszcze dochodzi czas przejazdu przez Polskę.

Dla osób z północno – zachodniej i zachodniej Polski dobrym rozwiązaniem jest przejazd przez Niemcy, Austrię i Słowenię, który obejmuje w większości dobre autostrady. Zdecydowana cześć turystów jednak decyduje się na różne trasy, obejmujące przejazd przez niektóre z tych państw: Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia. My skupimy się właśnie na tych.

Częstą opcją jest przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię (wjazd do Czech przez Cieszyn, wjazd do Chorwacji przez przejście w Mursko Sredisce). Trasa od granicy polsko-czeskiej już do Vodic jest do przejechania w 12 godzin. Najtańszą trasą jest wariant przez Słowację i Węgry, który pozwala ominąć Słowenię z najdroższymi winietami ze wszystkich państw tranzytowych. Czas przejazdu jest podobny jak w przypadku pierwszej trasy.

Ceny winiet dla samochodów osobowych (2017) w krajach, które przejeżdża się w drodze do Chorwacji:
Czechy: 10 dni – 310CZK, 30 dni – 440CZK
Węgry: 10 dni – 2975 HUF, 30 dni – 4780 HUF
Słowacja: 10 dni – 10EUR, 30 dni – 14EUR
Słowenia: 7 dni – 15EUR, 30 dni – 30EUR

W Chorwacji przejazd przez autostrady także jest płatny, ale nie ma tu systemu winietowego, tylko opłaty pobierane są przy zjazdach za przejechane odcinki. Opłata zależy od masy i wielkości pojazdu, a pełen cennik dostępny jest pod adresem: http://hac-onc.hr/en.