Sibenik

Sibenik to najstarsze, narodowe miasto w Chorwacji. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się po raz pierwszy w 1066 roku w dokumencie wydanym przez Petara Kresimira IV, najważniejszego chorwackiego króla. Sibenik położony jest na wybrzeżu, u ujścia rzeki Krka. Został zbudowany jako warowny obóz w dolnej części twierdzy św. Michała, która dominuje do dziś. Istnieją jeszcze trzy twierdze w Sibeniku, które dowodzą jego znaczeniu i siły: św. Jana, św. Mikołaja i Subicevac.

Sibenik najbardziej znany jest ze swojej katedry św. Jakuba, która jest unikalna zarówno w chorwackiej, jak również europejskiej architekturze. Jest całkowicie zbudowana z kamienia pochodzącego z wyspy Brac, bez materiału wiążącego. Kościół został zbudowany w okresie XV i XVI wieku na starym placu Sibenika. Wyjątkowe są rzeźby 74 głowy wykonane przez znanego chorwackiego rzeźbiarza Juraja Dalmatinca. Za wejście do kościoła jest pobierana opłata w wysokości około 15 – 20kN. W miesiącach letnich jest otwarty od 8.30 do 20.00. W 2000 roku katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (inne ciekawe obiekty na Bałkanach również można znaleźć w pobliżu ciekawych i atrakcyjnych obiektów noclegowych; kliknij, a znajdziesz te położone w Bułgarii).

Sibenik to miasto, w którym znajdują się w sumie 24 kościoły, z których część nie działa jako obiekt religijny, ale jak muzea i galerie.

Plac, na którym znajduje się katedra to główny plac miasta, który przez wieki był centrum życia publicznego i społecznego. Znajduje się tu również ratusz zbudowany w XVI wieku.
W starym jądrze miasta jest Plac Czterech Studni zbudowany w 1451 z powodu braku wody w mieście. Obok katedry, nad morzem, stoi pałac biskupi i pałacu księcia na samym brzegu.

Kilka klasztorów można znaleźć w Sibeniku. Jednym z nich jest klasztor św. Wawrzyńca ze średniowiecznym, śródziemnomorskim ogrodem, który jest jednym z nielicznych tego typu ogrodów na świecie.

Sibenik jest otoczony czterema twierdzami: św. Michał, św. Jan, św. Mikołaj i Subicevac, które pomogły obywatelom Sibenika podczas obrony przed Turkami. Ostatnio twierdza św. Michała została odnowiona i przekształcona w otwartą scenę.

Siedem kilometrów od Sibenika, znajduje się Centrum Sokolnictwo Dubrava. Ośrodek umożliwia obserwowanie wszelkiego rodzaju ptaków drapieżnych, a także opiekuje się rannymi, głodnymi ptakami oraz zagrożonymi gatunkami.

Pięćdziesiąt metrów od katedry Sibenika, w regionalnym, dalmatyńskim domu jest Akwarium Sibenika, gdzie można zobaczyć autochtoniczne adriatyckie ryby i rośliny, a także okazy tropikalne.

W pobliżu Sibenika, 22km w kierunku Parku Narodowego Krka, warto odwiedzić Dalmati Etno Land- wieś, w której można zapoznać się z dawnymi zwyczajami i tradycjami tutejszej ludności i ich przodków, zobaczyć stare domy, narzędzia i sprzęty używane w gospodarstwach domowych i skosztować tradycyjnych przysmaków z okolicy.

Jeśli chodzi o zajęcia sportowe, w Szybeniku można uprawiać różne sporty; nurkowanie, jazda konna, wspinaczka górska, spacery i jazda na rowerze wzdłuż szlaków Sibenika, na wyspie Žirje i w obszarze Zaton, skoki na bungee z mostu Sibenika, paintball, żeglarstwo, spływy kajakowe.