Trogir

Jednym z popularniejszych chorwackich miast wśród turystów jest Trogir, znajdujący się 25km na północ od Splitu. Trogir posiada historię, której początki sięgają ponad 2000 lat wstecz. Ze względu na swe położenie geograficzne pomiędzy stałym lądem a wyspą Ciovo, Trogir było ważnym miastem, na podbój którego ruszali wszyscy władcy krain położonych wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Przez wszystkie wieki Trogir, będący pod władaniem greckim, rzymskim, weneckim, a nawet francuskim, został przez wszystkie te kultury ukształtowany i każda z nich w jakimś stopniu przyczyniła się do bogactwa jego dziedzictwa kulturowego.
Dzisiaj Trogir składa się z 3 części: głównej części lądowej, Starego Miasta położonego na wyspie i z wyspy Ciovo. W 1997 roku Trogir (Stare Miasto) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto jest jednym z najbardziej zagęszczonych, pod względem obiektów kościelnych i pięknych budynków o stylu romańskim, renesansowym i barokowym, obszarem na świecie.

Współczesny Trogir
Jest to bardzo popularny ośrodek turystyczny oferujący może niezbyt tanie wakacje, ale za to pełne niesamowitych wrażeń i atrakcji. Dalmacja, podobnie jak Istria kwatery prywatne oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach, ale jednak duże ośrodki miejskie, takie właśnie jak Trogir, potrafią być znacznie droższe niż okoliczne miejscowości.
Trogir oferuje blisko 20.000 miejsc noclegowych, a przemysł turystyczny jest zdecydowanie najważniejszą gałęzią gospodarki w okolicy. Trogir był jednym z pierwszych miast, w którym wprowadzono zakaz montowania neonów, rozwieszania plakatów, itp. w starej części miasta. Dzięki temu władzom miejskim udało się zachować atmosferę starego miasta, a biorąc pod uwagę, że dochód z branży turystycznej stanowi ponad 50% budżetu gminy, wydaje się, że była to niezwykle trafiona decyzja.
20.000 miejsc noclegowych w hotelach, hostelach i kwaterach prywatnych umożliwia zakwaterowanie wszystkim turystom w najbardziej odpowiadających im rodzajach kwater. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, iż w lipcu i sierpniu większość miejsc noclegowych jest zazwyczaj zajęta, zatem warto zarezerwować sobie nocleg odpowiednio wcześniej, jeżeli chcemy mieć jakiś wybór.

Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć

Oczywiście Stare Miasto, to miejsce które obowiązkowo trzeba zwiedzić. Poza tym każdy szanujący się turysta na pewno nie powinien przegapić takich obiektów, jak:

 • Nowowyremontowana Katedra Świętego Wawrzyńca (pochodzi z XIII w.), z niesamowitym portalem autorstwa mistrza Radovana. Warto zapłacić za wejściówkę 20 kun, aby zobaczyć zarówno katedrę i wieżę. UWAGA: osoby mające lęk wysokości nie powinny próbować wspinaczki na szczyt wieży.
 • Twierdza Kamerlengo (z XV w.), położona na północnym krańcu wyspy. Za niewielką opłatą – 15 kun, można wybrać się na spacer po murach twierdzy. Główna wieża jest dostępna do zwiedzenia. Schody są stosunkowo strome, ale większość ludzi powinna sobie z nimi poradzić. W lecie w twierdzy odbywają się również koncerty i inne wydarzenia.
 • Zielony Rynek, który znajduje się w głównej części lądowej, tuż obok mostu, to miejsce, gdzie można dostać wszystkie rodzaje świeżych owoców i warzyw, no i oczywiście można także kupić oliwę z oliwek i rakiję.

Gastronomia

Restauracje w Trogirze skupione są wokół portu Riva i starej ulicy – 30 metrów za szkołą (odchodząca od mostu), ponadto jest kilka restauracji na statkach zlokalizowanych przy nabrzeżu Ciovo. Wszystkie oferują smaczne dania kuchni śródziemnomorskiej.

Parkowanie w Trogirze

Trogir posiada 3 płatne strefy parkingowe, dwie z nich są położone na kontynencie i jedna znajdująca się po prawej stronie, tuż po przejściu przez most od strony lądu. Istnieje także kilka miejsc parkingowych na Ciovo w obszarze miasta.Opłaty parkingowe są w wysokości od 5 do 15 kun za godzinę- im bliżej Starego Miasta tym wyższa opłata.

Plaże Trogiru

Najbardziej popularną pośród turystów plażą Trogiru jest plaża Okrug Beach, zlokalizowana na wyspie Ciovo. Od centrum Trogiru można dotrzeć na plażę samochodem (5 km) lub wybrać się na nią łodzią. Rejsy pomiędzy Trogirem a Okrug Gornji odbywają się w sezonie co pół godziny (cena ok. 10 kun).
Inna plaża, o której warto wspomnieć to żwirowa i piaszczysta plaża Pantan, położona kilka kilometrów za Trogirem, w kierunku Splitu. Najłatwiej dostać się do niej autobusem (linia nr 37) i wysiąść na drugim przystanku po opuszczeniu Trogiru, skąd jest tylko kilkaset metrów do plaży.
Plaża Medena to kolejna, popularna lokalizacja. Znajduje się 4-5 km od Trogiru w kierunku Primošten, można dotrzeć na nią autobusem rejsowym z Trogiru do Medeny. Medena to większy resort wakacyjny, z licznymi hotelami i apartamentami. Główna część turystycznego życia skupia się na plaży Medeny, która oferuje wielką różnorodność aktywności sportowych, w tym zjeżdżalnie wodne i boiska do piłki nożnej i siatkówki. Poza tym istnieje szereg małych „prywatnych” plaż wokół całej wyspy Ciovo. Aby dotrzeć do większości z nich trzeba skorzystać z samochodu, jednak są także prowadzone kursy autobusowe do Slatine i kilku innych miast na wyspie.

Warto jednak pamiętać, że chorwackie plaże w większości nie przypominają piaszczystych plaż, których pełno nad Bałtykiem, czy takich, jakie oferujące Mazury noclegi posiadają nad brzegaim jezior. Są to w większości plaże kamieniste, żwirowe lub betonowe.

Komiunikacja w Trogirze i okolicy

Samochód: Jeśli chcemy dostać się do Trogiru autostradą A1, trzeba zjechać z niej w Prgomet, skąd jest około 15km do centrum Trogiru, ewentualnie (przyjeżdżając od północy) można zjechać z autostrady w Šibeniku i jechać nadmorską drogą do Trogiru, co zajmie około godziny. Od Splitu jest około 25-30 minut, ale w sezonie może trwać to nieco dłużej ze względu na wzmożony ruch.

Samolot: Lotnisko Split w Kastel Stafilic jest położone zaledwie 5.5 km od centrum Trogiru. Dojazd taksówką z lotniska do Trogiru będzie kosztować około 80-100 kun. Ewentualnie można skorzystać z autobusu nr 37, który kursuje co 20-30 minut z przystanku przy głównej drodze sprzed lotniska. Cena biletu to około 20 kun.

Autobus: Najlepszym sposobem, aby dotrzeć do Trogiru ze Splitu jest szybki autobus, który odjeżdża z dworca autobusowego w Splicie (Autobusni Kolodvor, naprzeciwko przystani promowej) od 5:00 rano do północy kursuje od 1 do 3 autobusów co godzinę. Autobus jedzie około 30 minut.
Jeśli to możliwe, lepiej unikać autobusu lokalnego (linia 37), który odjeżdża z przystanku obok zielonego rynku (chyba że mamy do dyspozycji dużo czasu), ponieważ autobus ten zatrzymuje się wiele razy po drodze. Jeśli zmierzamy w innym kierunku, wystarczy udać się na główny dworzec autobusowy w Trogirze, by sprawdzić połączenia. W kierunku Primošten/Sibenik jest kilka autobusów odjeżdżających z tego dworca.

Statek/prom: Pomiędzy Splitem a Trogirem (przez Slatine) pływa prom osobowy. Pierwsza łódź opuszcza Trogir o 6:00 rano, a po raz ostatni około 7:00 wieczorem. Ze Splitu pierwsza łódź wypływa około 9:00 rano, a ostatnia łódź około 9:00 wieczorem. Warto wcześniej dowiedzieć się w lokalnym biurze turystycznym jak aktualnie wygląda rozkład „jazdy” lub pod numerem telefonu +385 917271244.
Cena za rejs ze Splitu do Trogiru to koszt 20 kun za osobę w jedną stronę. Prom przyjmuje jednorazowo tylko około 40 osób, więc w sezonie może być tłoczno.

Wycieczki z Trogiru

Będąc w Trogirze można wybrać się na następujące wycieczki jednodniowe:

 • Piknik wędkarski: w trakcie sezonu istnieje możliwość wynajęcia łodzi, które odpływają z Riwiery.
 • Wycieczka do Splitu: Łodzią lub promem można wyruszyć rano do Splitu, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto z Pałacem Dioklecjana.
 • Park Narodowy Krka: Podróż autostradą potrwa około 1 godziny, a naprawdę warto wybrać się, by zobaczyć na własne oczy wodospady Krka.
 • Wycieczka wzdłuż wybrzeża: Wspaniałym przeżyciem będzie również wycieczka samochodowa wybrzeżem. Po drodze koniecznie trzeba zatrzymać się w miastach takich jak Marina, w Primošten np. na obiad, następnie Šibenik, gdzie trzeba zwiedzić Stare Miasto i katedrę św. Jakuba, która powinna być kolejnym chorwackim obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zakwaterowanie w Trogirze

Jak już wcześniej wspominano, około 20.000 miejsc noclegowych jest dostępnych w samym Trogirze. Przed dokonaniem rezerwacji warto rozważyć kilka kwestii:

 • Liczba noclegów na Starym Mieście na wyspie jest ograniczona i zwykle są to także najdroższe lokalizacje. Na stałym lądzie można wynająć kwatery położone wzdłuż głównej drogi oraz w Seget, które jest miłym, małym miastem oddalonym tylko kilka kilometrów od Trogiru.
 • Główna część miejsc noclegowych znajduje się na wyspie Ciovo, np. w Okrug Gornji, gdzie wiele nowych apartamentów oddano do użytku w ciągu ostatnich 10 lat. Jednak trzeba mieć świadomość, że opuszczenie wyspy w sezonie może zająć dużo czasu, więc jeśli planujemy częste wycieczki po stałym lądzie, lepiej zrezygnować z zakwaterowania właśnie tutaj.

Kempingi wokół Trogiru

W rejonie Trogiru znajdują się 4 ośrodki kempingowe:

 • Kemping Seget: Położony w odległości jedynie dwóch kilometrów od Trogiru, 1-gwiazdkowy obóz z miejscem na około 300 osób.
 • Kemping Vranjica Belvedere: Położony około 5 km od Trogiru w kierunku Sibenika. Jest tu 450 stanowisk ułożonych kaskadowo w kierunku nabrzeża. Obóz jest dobrze wyposażony. Można także skorzystać z oferty wycieczek łodzią do portu Riva w Trogirze.
 • Kemping Labaduša: Położony jest w południowej części zatoki wyspy Ciovo, w pobliżu Okrug Gornji. Ten 2- gwiazdkowy kemping oferuje miejsce dla około 400 osób.
 • Kemping Rozac: Około 2 km od Trogiru, w kierunku Okrug Gornji, znajduje się 3-gwiazdkowy kemping Rozac- posiada bardzo dobre zaplecze, a stanowiska kempingowe otaczają drzewa sosnowe. Pojemność obozu to 550 osób.