Turanj

Turanj to miejscowość turystyczna położona po północnej stronie kanału Pasman i promenady „Lungo Mare” połączonej ze Sv. Filip i Jakov. Odległość od zabytkowego miasta Zadar wynosi 25km, natomiast do popularnej miejscowości turystycznej Sibenik są 4km. Turanj znajduje się w centrum archipelagu z 16 wyspami, które nieco przypomina Kornati i jest prawdziwym rajem dla tych, którzy lubią odkrywać ukryte zatoczki w poszukiwaniu prywatnych plaż.
Nazwa Turanj pochodzi od pozostałości średniowiecznej twierdzy o tej samej nazwie, która wciąż ma dobrze zachowane wieżę, główną bramę i część murów.

Nadmorska droga przechodzi przez Turanj, co sprawia, że jest łatwo dostępne i dobrze połączone z innymi miejscami.
I jak węgierska miejscowość Hajduszoboszlo noclegi oferująca w atrakcyjnych cenach słynie z położenia nad przepięknym Balatonem, tak Turanj jest znane dzięki wielu ukrytym zatoczkom i plażom, idealnym dla tych, którzy chcą uciec od wakacyjnych tłumów. W miejscowości Turanj plaże są przeważnie piaszczyste, ale znajdują się również betonowe plaże. Najlepsze plaże w pobliżu Turanj to zdecydowanie Zelena Punta (plaża w Kukljica, 15,2km od Turanj), Bocac (plaża w miejscowości Sali, 19,8km), Marex (Zadar, 21,9km), Jaz (Zaton, 33,9km).

Atrakcyjne cenowo domki Chorwacja oferuje także w Turanj, choć głównie zakwaterowanie to apartamenty, pokoje i domy. Ale można również znaleźć kilka małych, rodzinnych hoteli, takich jak Hotel Villa Donat i Hotel Alba, które zazwyczaj oferują tylko nocleg i śniadanie. Turanj to w każdym razie idealne miejsce dla tych, którzy wolą spokojny wypoczynek, ale nadal chcą być blisko lokalnych wydarzeń, które oferują większe ośrodki turystyczne.

W Turanj i okolicach można znaleźć liczne kawiarnie, restauracje i tradycyjne tawerny, gdzie można spróbować wielu autentycznych specjałów Dalmacji.
Oferta gastronomiczna obejmuje szeroki wybór pysznych lokalnych potraw przygotowywanych w tradycyjnym stylu regionalnym. Menu zawiera codziennie świeże ryby, które w połączeniu z lokalną oliwą z oliwek, świeżymi warzywami i domowym winem zapewnia wyjątkowe doznania kulinarne.

Poza cieszeniem się krystalicznie czystym morzem i słońcem w czasie pobytu w Turanj można wybrać inne aktywności, takie jak: rafting, wizyty w niektórych parkach narodowych i przyrody, można wybrać się na jedną z organizowanych wycieczek do pobliskich miejscowości.