Wycieczki z Zadaru

Dzięki dogodnej lokalizacji i dobrym połączeniom z innymi częściami Chorwacji, Zadar jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki, zwłaszcza dla osób, które nie zamierzają całego urlopu spędzić tylko w Zadarze. Poniżej przykładowe miejsca, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Zadarze. Ich zwiedzanie można połączyć w wycieczkę objazdową, a na każde z nich przeznaczyć jeden dzień.

Koniecznie trzeba zarezerwować czas na zwiedzanie Zadaru i jego atrakcji, a jest ich sporo. Do najbardziej popularnych obiektów należą Organy Morskie czy Muzeum Archeologiczne. Warto odwiedzić stare kościoły i mury miejskie, a także zobaczyć instalację świetlną Pozdrowienie Słońca.

Szybenik z noclegiem – po nocy spędzonej w Zadarze, następnego dnia można wsiąść do autobusu do Szybenika (jest wiele kursów z Zadaru do Szybenika), zwiedzić miasto, a następnie wsiąść w autobus do Skradin (kilka odjazdów dziennie), czyli do Parku Narodowego Krka, gdzie można również popływać. Na noc można powrócić do Szybenika bądź do Zadaru.

Jeśli jednak bierzemy wycieczkę do Primosten, to lepszym rozwiązaniem będzie nocleg w Szybeniku, z którego dojazd do Primosten trwa około 30 minut, a pomiędzy tymi miastami jest wiele połączeń autobusowych. W Primosten można wybrać się na wycieczkę po starym mieście położonym na półwyspie, a następnie cieszyć się pięknymi plażami Primosten.

Primosten i Split połączone są częstymi liniami autobusowymi; podróż trwa jedną godzinę. W Splicie można dołączyć do jednej z wycieczek pieszych i zobaczyć stare miasto lub można zrobić to na własną rękę. Amatorzy plażowania zapewne zachcą zobaczyć popularne plaże Splitu.

Kolejnym miejscem jest Wyspa Hvar. Split jest dobrze połączona z okolicznymi obszarami wszystkimi środkami transportu. Tak więc ze Splitu można dostać się na wyspę promem (2 godziny) lub katamaranem (1 godzina. Hvar jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w Chorwacji. Można przeznaczyć czas na relaks na jednej z pięknych plaż wyspy lub odwiedzić najciekawsze jej atrakcje. Chorwacja noclegi oferuje tutaj nieco droższe niż w pozostałych ośrodkach środkowej Dalmacji, ale warto zostać na wyspie na noc.

Następnego dnia można skierować się na Riwierę Makarską. Jedna z jej miejscowości, Drvenik, znana z piaszczystych plaż, połączona jest z wyspą Hvar promem. Rejsy prowadzone są z miasteczka Suraj na wyspie Hvar, a podróż trwa 35 minut.

Do Zadaru z Drvenika można dostać się autobusem jadącym z Dubrownika do Zadaru; czas podróży wynosi około 5 godzin.