Wyspa Mljet

Mljet to miejsce ciszy, spokoju i przyrody. Jest to najstarszy park naturalny Adriatyku, z około 2500 godzin słonecznych rocznie. Gęste lasy i głębokie jeziora zapewniają piękne krajobrazy, a starożytne wraki w okolicy morza tylko czekają na odkrycie przez odważnych nurków.

Historia pozostawił tu wiele. Od iliryjskich nagrobków do klasztoru świętego Benedykta, wyspa szepcze historię długiej przeszłości. Jej duży rzymski pałac jest drugim pod względem wielkości zaraz po znanym dalmatyńskim domu cesarza Dioklecjana w Splicie. Jednak najbardziej unikalne cechy tej chorwackiej wyspy opisane są w starych księgach. Odyseja Homera opisuje jak nimfa Kalipso przetrzymywała Odysa na wyspie Mljet przez siedem lat, podczas gdy Nowy Testament wspomina Mljet jako oazę apostoła Pawła, gdzie ukrywał się przed sztormową pogodą.
—–
Planujesz budowę domu lub remont mieszkania? Dobrej jakości materiały budowlane Wrocław proponuje w znanej od lat firmie Budus.
—–
Mljet jest bogata w lasy i z tego powodu jest znana jako „Zielona Wyspa”. Fauna jest bogata, morze jest krystalicznie czyste, posiada piaszczyste i żwirowe plaże – jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym. I podobnie jak noclegi Czarnogóra proponuje w otoczeniu wspaniałej przyrody, tak i na Mljet można znaleźć atrakcyjne kwatery położone pośród śródziemnomorskiej przyrody. Z powodu wyjątkowego naturalnego piękna, wyspa została uznana za Park Narodowy. Można zobaczyć tu dwa jeziora, po których można pływać tylko wyznaczonymi łodziami. Prywatne łódki nie są akceptowane. Trasy spacerowe prowadzą wokół jezior. Są to słone jeziora, unikalne geologiczne i oceanograficzne zjawiska o światowym znaczeniu. Powstały one około 10.000 lat temu i aż do ery chrześcijańskiej były jeziorami słodkowodnymi.

Wyspa jest naprawdę warta zobaczenia i tego, by spędzić tu kilka godzin.
Jest kilka możliwości, by dostać się na Mljet:

Lotniska:
– Dubrownik, Split.

Promy na Mljet:
– z Rijeki, Zadaru, Splitu, Hvaru do Sobry (Mljet),
– codziennie z Dubrownika do Sobry,
– codziennie z Prapratno (półwysep Pelješac) do Sobry (Mljet).

Samochodem: dzięki nowej autostradzie chorwackiej jest teraz znacznie łatwiej dostać się na Mljet.

Z Zagrzebia lub Rijeki jechać A1 mijając Zadar i Split, w Ravča skręcić na drogę przybrzeżną i jechać nią do Dubrownika. W Dubrowniku, w części miasta Gruz trzeba wsiąść na prom Dubrownik – Sobra.