Wyspa Rab

Wyspa Rab i miasto o tej samej nazwie znajdują się na północnym wybrzeżu Chorwacji, na Morzu Adriatyckim. Wyspa ma 22km długości i liczy 9480 mieszkańców. Najwyższym szczytem jest Kamenjak, o 408m wysokości. Północno-wschodnia strona wyspy jest w większości jałowa, krasowa, podczas gdy południowo-zachodnia część jest pokryta jednym z ostatnich dębowych lasów Morza Śródziemnego. Wyspa Rab została po raz pierwszy wymieniona w greckim źródle w roku 360 p.n.e. pod nazwą Arba. Nazwa pochodziła od Liburnian, najstarszych mieszkańców wyspy. Arba była również nazwą liburnijskiej osady we współczesnym mieście Rab. Iliryjsko-liburniańskie słowo Arb oznaczało „ciemne, zalesione”.

Na wyspie Rab każdy znajdzie plażę w sam raz dla siebie. W zachodniej części wyspy znajdują się plaże dla miłośników klifów, w południowej części wyspy żwirowe, a w północnej części wyspy plaże piaszczyste. Rab jest znana jako wyspa z najbardziej piaszczystymi plażami na całym Adriatyku, co czyni wyspę idealną na rodzinne wakacje. Do tego wiele kwater Rab, podobnie jak apartamenty Bibione, oferuje przy samych plażach. Wyspa ma także wiele pięknych zatoczek rewelacyjnych do pływania, zwłaszcza na półwyspie Kalifront i Lopar. Oto mały przegląd plaż na Rab:
– Palit: Lungo Mare – tutaj można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, są tu restauracje, prysznice i toalety publiczne.
– Banjol: płytkie piaszczyste zatoczki Padova 2 i Padova 3 oraz piękna nadmorska promenada są odpowiednie dla małych dzieci. Obok restauracji Banjol jest kolejna żwirowa plaża.
– Kampor: wioska turystyczna Suha punta (skaliste plaże, krystaliczne zatoki), Mel (piaszczysta plaża), w centrum miejscowości, naprzeciwko centrum nurkowego – plaża żwirowa.
– Barbat: Plaża Pudarica – ok. 3km poza miejscowością oferuje nawet część wydzieloną dla nudystów.
– Supetarska Draga: w dolnej części znajdują się dwie piaszczyste plaże, Gonar (piaszczyste zatoczki), poniżej górnej części jest kamienista plaża.
– Lopar: dobrze znany z piaszczystych plaż, jest też plaża w zatoce Lopar, najpopularniejsze plaże to plaża Paradise, Livacina, wiele plaż w Lopar to plaże dla nudystów.
– Miasto Rab: plaże „Ban Villa” i „Vela Kamen”.

Rab jest idealnym miejscem dla miłośników historii i zabytków, ponieważ miasto ma długą historię sięgającą 360r. p.n.e. W Rab znajduje się wiele kościołów, a największym jest kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany w XIII wieku. Piękna katedra zachwyca nie tylko wyglądem, ale także niesamowitą lokalizacją. Wewnątrz katedry jest małe muzeum. Inne ciekawe kościoły do zwiedzania to kościół św. Jana Ewangelisty i kościół św. Antoniego. Będąc w Rabie warto odwiedzić ruiny twierdzy.
Najpiękniejszym obiektem jest stare miasto Rab, z licznymi gotyckimi i renesansowymi pałacami, kościołami i charakterystycznymi czterema dzwonnicami. W pięknych, wąskich i średniowiecznych uliczkach można poczuć typowego, śródziemnomorskiego ducha. W dniach 25-27 lipca Rab obchodzi święto swego patrona – św. Krzysztofa festiwalem oraz turniejem rycerskim.

W miesiącach letnich w mieście odbywa się wiele happeningów, imprez muzycznych, klasycznych koncertów muzycznych, wystaw sztuki. Organizowane są także folkowe festyny.